چیدمان میز برش چیست؟

چیدمان میز برش اصطلاحی است در تولیدی های پوشاک به این معنی که الگوهای آماده خیاطی بر روی میز برش تولیدی روی پاچه های پهن شده قرار می گیرد و پارچه ها برش می خورند و سپس به ترتیب نقشه به هم متصل می شوند .

در این مقاله در مورد نجوه چیدمان الگو روی میز برش، انواع میز برش، مراحل برش در کارگاه های تولیدی و انواع دستگاه های پلات و چاپ الگو صحبت شده است.

مرحله برش در کارگاه های تولید پوشاک

برش یکی از فرآیندهای اصلی تولید پوشاک است. در این مرحله قسمت های مختلف لباس براساس یک الگوی مشخص برش داده می شوند. بعضی از کارگاه ها فقط کار برش را انجام می دهند و بعد کار را به کارگاه های بیرون بر و خیاطی ارچاع می دهند. روند کار برش به صورت زیر است:

 1. دریافت الگو از بخش الگو : الگوی سایزهای مختلف هر مدل لباس از بخش الگو دریافت می شود.
 2. دوخت نمونه
 3. اصلاح الگو: در نظر گرفتن میزان آبرغت و گپ بین الگوها برای برش و چاپ پلات
 4. سفارش پلات بسته به میز برش
 5. در نظر گرفتن نشانه ها روی الگو
 6. تهیه پارچه:پارچه ها بر روی میز برش بررسی می شوند تا اطمینان حاصل شود که سایه رنگ آنها یکنواخت و یکدست است.
 7. پهن کردن پارچه:پارچه ها باید با ارتفاع و کشش مناسب به صورت لایه لایه پهن گردند.
 8. قرار دادن نشانگر روی پارچه
 9. برش پارچه
 10. نشانه گذاری: هر قسمت از پارچه های برش خورده هر مدل از لباس باید شماره گذاری شود تا بدین صورت احتمال ترکیب شدن پارچه های برش خورده مدل های مختلف به حداقل برسد
 11. بررسی پارچه
 12. مرتب سایزی قطعات و ترتیب اتصال به هم
 13. ارسال به بخش خیاطی

میز برش تولیدی

میز برش خیاطی در تولیدی های کوچک و بزرگ برای برش پارچه مطابق الگو کاربرد دارد، بعد از آن پارچه های برید شده برای دوخت ارسال می شوند.

میزهای برش دارای عرض و طول های متفاوت هستند که بستگی به بزرگی کارگاه و نوع پارچه مورد کاربرد می باشد( عرض پارچه ها متفاوت هستند).

عرض میزهای موجود شامل:
عرض ۱۲۰
عرض ۱۶۰
عرض ۱۸۰
عرض ۲۱۰

و ارتفاع استاندارد میز ۹۰ سانت می باشد و تمام میزها باید دوطبقه برای قرار دادن پارچه های اضافه باشد.

قابلیت میز برش

قبل از خرید میزهای برش بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • قابلیت از هم جدا شدن بدلیل دارا بودن اتصال
 • دارای پایه رگلاژ برای مکانهای نا مصطح
 • تمامی میزها قابلیت نصب طاقه پهن کن. دستی / نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک
 • حمل و نقل آسان بدلیل از هم جدا شدن
 • پالت چهار چرخ پارچه جهت حمل طاقه
 • سبد چرخ دار جهت ضایعات و حمل پارچ

دستگاه پلاتر خیاطی

خیاطی یک هنراست. هنری که امروز با استفاده از سیستم ‌های مختلف و دستگاه های متفاوت اندکی تسهیل شده است. شاید تا دیروز این سیستم ها کمتر موجود بودند و کار خیاطان پیچیده تر بود.

اما امروزه سیستم های مختلف خیاطی در این صنعت موجود می باشد. لذا شما می توانید با به کارگیری ابزار خاص به بهترین شکل ممکن به تولید یک لباس بپردازید.

خیاطی دیگر تنها قیچی و چرخ خیاطی نیست. این هنر را می ‌توان با استفاده از دستگاه هایی که حتی فکر آن را هم نمی کنید انجام داد.

پلات الگو
پلات الگو

یکی از دستگاه‌ هایی که برای عموم آن چنان قابل درک نمی باشد، استفاده از پلاتر های خیاطی است. آن دسته از خیاطان حرفه ای که در محیط های صنعتی کار می‌ کنند، این دستگاه ‌ها را به خوبی می‌ شناسند.

دستگاه پلاتر، دستگاهی است که شما با استفاده از آن نسبت به طراحی یک الگو اقدام می ‌کنید. شاید در گذشته این کار با دست و قلم های ساده انجام می ‌گرفت.

البته این موضوع در حال حاضر نیز مورد توجه بسیاری از خیاطان می ‌باشد. اما زمانی که دستگاه‌ های پیشرفته برای الگو زنی آمده است، چه لزومی به استفاده از قلم و به کارگیری قدرت جسمانی می باشد؟

استفاده از دستگاه های پلاتر در خیاطی

همانطور که می دانید انواع دستگاه پلات، برای چاپ بر روی کاغذهای نسبتاً بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تا دیروز همگان تصور می‌ کردند که این دستگاه ها تنها برای چاپخانه ها و چاپ انواع نقشه های مختلف مورد استفاده بود.

اما دیگر این دستگاه متعلق به یک کار نمی باشد. امروزه کارگاه های صنعتی خیاطی و کارخانه های بزرگ تولید پوشاک از انواع پلاتر خیاطی استفاده می کنند. کارایی این پلاتر ها برای ساخت الگوی انواع لباس می باشد.

در واقع شما طرح را به پلاتر داده و الگوی مورد نظر خود را از این دستگاه ها دریافت می کنید. بعد از دریافت الگو و پس از برش، آن را بر روی پارچه مورد نظر قرار داده و برش را انجام می دهید.

پس می توان گفت این کار می تواند موجب افزایش دقت در برش الگوهای شما شود. جالب است بدانید در این راستا شرکت های مرتبط با انواع دستگاه های خیاطی نیز این نوع از پلاتر ها را تولید و به بازار عرضه کرده اند.

انواع دستگاه های پلاتر

دستگاه‌های پلاتر دو نمونه دارد، جوهری و قلمی؛

پلاتر های جوهر افشان به مانند تمامی چاپگرهای جوهر افشان می باشد. این پلاتر ها تصاویر را به راحتی برای شما چاپ و همچنین به ترسیم انواع حروف نیز می‌ پردازد.

اما پلاترهای قلمی که در صنایع خیاطی بیشتر استفاده می شود، کاربرد متفاوتی را دارد. این پلاترها برای تهیه متن مناسب نمی باشد. این نوع از پلاتر ها با استفاده از قلم های رنگی به ترسیم خطوط بر روی انواع کاغذ می پردازد.

البته پلاتر های دیگری مانند پلاترهای الکترواستاتیک موجود می باشد. این پلاترها برای کارهای خیاطی آنچنان مناسب نیست.

پلاتر قلمی انواع چاپ های عریض را انجام می دهد، وقتی به الگو نیاز دارید، این پلاتر می تواند الگو را بر روی انواع کاغذ و یا مقوا ثبت نماید.

انواع این پلات ها می توانند چاپ با عرض ۱۵۰ تا ۱۹۵ سانتیمتر را به شما ارائه دهند. لذا شما می توانید الگوی خود را با توجه به عرض مورد نیاز به دستگاه داده و آن را چاپ نمایید. ن

پلاتر
پلاتر

کار با دستگاه پلاتر

توجه داشته باشید که برای انجام کار با دستگاه پلاتر خیاطی قلمی، باید به انواع نرم افزارهای طراحی آشنایی داشته باشید. لذا شما از طرح مورد نظر را در محیط نرم افزاری ترسیم کرده و آن را به دستگاه پلاتر خیاطی قلمی خود می دهید. این فایل به قسمت پردازنده رفته و قسمت پردازش به قلم های طراحی دستور می دهد. این قلم ها با استفاده از رنگ های موجود در مخازن طرح مورد نظر را بر روی کاغذ شما ثبت می نمایند.

لذا شما با برش کاغذ الگو به راحتی آن را بر روی پارچه قرار داده و سپس به برش پارچه اقدام می کنید. همان طور که مشاهده می کنید، این کار بسیار دقیق صورت می گیرد. لذا شما دقیقاً ابعاد را در نظر گرفته و آن را به دستگاه می دهید. با توجه به این که موتور پردازشگر، قدرت پردازش را دارد می ‌تواند این ابعاد را عینا برای شما چاپ نماید. پس می ‌توان گفت که کار با این دستگاه بسیار آسان است.

یکی از بهترین نرم افزارهایی که می توان طراحی را با آن انجام داد نرم افزار جمینی می باشد. این نرم افزار یکی از نرم افزارهای طراحی الگو می باشد که می تواند با دستگاه پلاتر خیاطی قلمی شما هماهنگ شود. کارخانه های مرتبط با پوشاک یک بخش طراحی دارند که موظف هستند تا با این دستگاه ها کار کنند.

نکات استفاده از دستگاه پلاتر

به جز آنکه در الگو برداری ابعاد عیناً رعایت می شود و دقت بالایی دارد، مزایای دیگری نیز موجود است. یکی از مزایای آن را می‌ توان به کاهش زمان الگوبرداری مرتبط دانست. شما برای استفاده از یک الگو مجبور بودید ساعت‌ ها با دست یک الگو را طراحی کرده و سپس برش بزنید. در نهایت نیز آن الگویی که مورد استفاده قرار می دادید، دقت کافی را نداشت. اما در دستگاه پلاتر دیگر این موضوعات به چشم نمی خورد. از ویژگی‌ های این پلاتر باید به سیستم ‌های کشش کاغذ، جمع کننده اتوماتیک کاغذ، ارائه انواع عرض های مختلف و… را نام برد.

دستگاه-پلاتر-خیاطی

کاغذ پلاتر

کاغذهای پلاتر در واقع رول های کاغذی هستند که اندازه هایی بزرگ با متراژ بالا دارند. به همین خاطر هم به آنها رول پلاتر گفته می شود. اما پلاتر یک معیار اندازه گیری نیست،‌ بلکه نام دستگاه چاپی است که چاپ های عریض را انجام می دهد. به همین خاطر هم به کاغذهایی که چاپ روی آنها توسط دستگاه پلاتر زده می شود، کاغذ پلاتر گفته می شود. کاربرد کاغذ پلاتر می تواند مختلف و متنوع باشد. هر صنعت و صنفی به فراخور نیازش می تواند به کاغذهای پلاتر نیاز پیدا کند.

این رول های کاغذی همچنین تنوع و گستردگی بالایی هم دارند. از جمله انواع مختلف کاغذ پلاتر عبارتند از رول گلاسه، رول کوتد،‌رول چک پلات،‌رول بلک لایت و غیره. بسته به نوع رول کاغذ پلاتر شما می توانید چاپ براق یا مات روی آن انجام دهید.
یکی از اصلی ترین موارد کاربرد کاغذ پلاتر در صنعت خیاطی است.

پلات خیاطی
پلات خیاطی

کاغذهای پلاتر بنابر نیاز و خواست مشتری می توانند انواع مختلفی داشته باشند. از دستگاه پلاتر برای چاپ های بزرگ
و عریض و یک تکه استفاده می شود. کاربرد کاغذ پلاتر در خیاطی برای چاپ کردن الگوهای برش است. کاغذهای
پلاتر
مورد استفاده برای چاپ الگوی خیاطی نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند چرا که هم باید شفاف باشند و هم
مقاوم و با دوام.

در چاپ پلات امکان چاپ تا عرض ۱۰۶ سانتی متر و در دستگاههای بزرگ تا عرض ۱۵۰سانتی متر وجود دارد ، به علت منحصر به فرد بودن این دستگاه در چاپ فضای داخلی تمامی چاپ ها از قبیل چاپ نقشه، چاپ پوستر، چاپ کوتد، چاپ فتو گلاسه ،چاپ بوم، چاپ پی وی سی، چاپ سازه های نمایشگاهی مثل استند، پاپ آپ، کانتر و رول آپ را شامل می شود. دستگاه پلاتر هم همانند سایر دستگاه های چاپ دیجیتال دارای هدهایی هست که بوسیله آن رنگ را بر روی انواع گوناگون کاغذ انتقال می دهد. ساختار چاپی پلاتر نیز همچون پرینتر قابلیت تعیین کیفیت سفارشات چاپی می باشد.

کاربرد نرم افزار در تولیدی های پوشاک

این نرم افزار با استفاده از الگوریتم‌هاى پیشرفته، بهترین چیدمان ممکن را براى مجموعه الگوهاى شما پیشنهاد مى‌دهد. با استفاده از این نرم‌افزار، در کمترین زمان مى‌توانید الگوهاى جدید خود را با توجه به پارامترهاى موردنظر خود به‌صورتى چیدمان نمایید که دورریز پارچه حداقل گردد. در نتیجه با کاهش دورریز، راندمان تولید شما افزایش و هزینه‌هاى تولید کاهش مى‌یابد. در این نرم‌افزار مى‌توانید چندین مجموعه الگو را به‌صورت خودکار و با دقت بالا چیدمان نمایید.

امکان برقرارى ارتباط با پلاتر و همچنین دستگاه برش خودکار از قابلیت‌هاى مهم این نرم‌افزار است. چنانچه مایل به برش دستى هستید، مى‌توانید چیدمان انجام‌شده را برروى پلاتر با انداز‌ه‌هاى واقعى و ابعاد تولید، پلات نمایید. همچنین قادر خواهید بود چیدمان صورت‌پذیرفته را به دستگاه برش خودکار با تعیین توالى برش ارسال نموده و برش بزنید.

برای تولید انبوه ست بلوز شلوار زنانه، ست بلوز شلوار مردانه ، ست لباس ورزشی مردانه ، تولید انبوه تیشرت و … استفاده از دستگاه چاپ الگوی پلات و نرم افزار هایی مانند جمینی بسیار مهم است .

سخن پایانی


علم امروز دیگر تغییر کرده است. دیگر نیاز نیست برای یک الگو ساعت ها زمان بگذارید و یک الگوی بی‌ کیفیت را به دست آورید. پلاتر ها به کمک خیاطی و خیاطان آمده است. توصیه ما به کارخانجات صنعتی این است که در این زمینه حتماً از دستگاه ‌های پلاتر استفاده کنند. در پایان می توان گفت که شرکت های مختلفی به تولید پوشاک اقدام کرده اند و کاهش هزینه ها برایشان ارزشمند است که با طراحی الگوهای کامپیوتری و چاپ پلات با کمترین دورریز پارچه، این هزینه ها کاهش می یابد.

چیدمان و پلات میز برش(خدمات الگوسازی ، سایزبندی ، چیدمان و پلات )

👇لینک سفارش چیدمان الگو:
پلات چیدمان الگو برای شرکت های تولید پوشاک

👇الگو کشی انواع پوشاک از روی عکس یا نمونه و اسکن الگوی انجام میشود.
https://www.roobor.ir/home/personal-pattern/
👌 آماده همکاری با مزون ها، تولیدی ها و طراحان و …

👌رسم الگو با متد مولر و تجاری
👌پکیج الگوهای آماده
👌الگوهای مانتو، شومیز، شلوار زنانه
👌الگوهای تیشرت و شلوار مردانه
👌الگوهای تیشرت و شلوار کودکان

شماره تماس جهت ثبت سفارش : ۰۹۳۳۹۵۴۵۹۶۷

اگر خیاطی بلدید ولی الگو ندارید ما اینجا براتون الگوهای آماده برش و دوخت قرار داده ایم.
۱- پک الگوی بیس مانتو با آستین کتی (۵سایز)
۲- پک الگوی کت زنانه یقه انگلیسی (۵سایز)
۳- پک الگوی شلوار راسته زنانه (۵سایز)
۴- پک الگوی دامن ماهی-نیلویفری (۵سایز)
۵- پک الگوی تیشرت زنانه (۵سایز)
۶- پک الگوی تیشرت مردانه (۵سایز)
۷- پک الگوی #شلوار اسلش زنانه (۵سایز)
۸- پک الگوی #شلوار اسلش مردانه (۵سایز)


جهت تهیه و ثبت سفارش در واتساپ یا اینستاگرام پیام بدید.

https://wa.me/09339545967

https://instagram.com/roobor_olgoo

دیدگاهتان را بنویسید