ملکه ها چه می پوشند؟(قسمت۸: ملکه سیلویا سوئد و ولیعهد ویکتوریا)

ملکه سیلویا

ملکه سیلویا ملکه سوئد و همسر پادشاه کارل می باشد. کارل گوستاف شانزدهم (متولد ۱۹۴۶) از ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ پادشاه سوئد است. کارل گوستاف شانزدهم پسرداییِ شهبانو(=ملکه) مارگارته دوم دانمارک است و نیای او گوستاو پنجم سوئد پسر عموی پرنسس مارتا مادر هارالد پنجم نروژ است.

پادشاه سوئد
پادشاه سوئد

کارل گوستاف شانزدهم، پنجمین فرزند و تنها پسر شاهزاده گوستاف آدولف و شاهزاده سیبیلای ساکسبورگ و گوتا است. در هنگام تولد وی، جدش گوستاو پنجم پادشاه بود و او پس از پدربزرگ و پدرش، نفر سوم در نوبت جانشینیِ سلطنت سوئد بود. اما در زمانی که وی تنها نُه ماه داشت، پدرش در حادثهٔ سقوط هواپیما جان خود را از دست داد و او در سال ۱۹۵۰، بعد از به تخت نشستن پدربزرگش، در چهارسالگی به‌عنوان ولیعهد سوئد شناخته شد. وی بعد از مرگ پدربزرگش گوستاو آدولف ششم در سال ۱۹۷۳ به سلطنت رسید.

کارل شانزدهم در المپیک مونیخ در سال ۱۹۷۲، درحالی‌که هنوز ولیعهد بود، با سیلویا سومرلات، که از مترجمان و مهمانداران مراسم بود، آشنا شد. این دو در سال ۱۹۷۵ و بعد از به سلطنت رسیدن کارل، ازدواج کردند. زوج سلطنتیِ سوئد سه فرزند به نام‌های ویکتوریا، کارل فیلیپ و مادلین دارند که در این بین وویکتوریا، ولیعهد کنونی سوئد است.

ملکه سیلویا

ملکه سیلویا با نام اصلی سیلویا ریناته سومرلات (Silvia Renate Sommerlath) (زادهٔ ۲۳ دسامبر ۱۹۴۳ در هایدلبرگ، آلمان) همسر کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد و شهبانوی آن کشور از ۱۹۷۶ تا کنون است.

ملکه سیلویا

ملکه سیلویا در ۱۹۴۳ در هایدلبرگ آلمان از مادری برزیلی و پدری آلمانی زاده شد. سه ساله بود که خانواده‌اش به سائو پائولوی برزیل نقل مکان کردند و سیلویا بیشتر دوران کودکیش را در آنجا گذراند.

او در ۱۹۵۷ به آلمان غربی بازگشت و در ۱۹۶۹ با مدرک زبان اسپانیایی از مدرسهٔ مترجمی مونیخ فارغ‌التحصیل شد. او سپس در سفارت آرژانتین در مونیخ به‌عنوان مترجم مشغول کار شد و در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲، یکی از مهمانداران این مراسم بود که با کارل گوستاف، ولیعهد سوئد آشنا شد. معاشقهٔ آن دو نفر در حدود ۴ سال به‌طول انجامید و در این مدت کارل گوستاف در ۱۹۷۳ به پادشاهی سوئد رسید.

سرانجام ملکه سیلویا و کارل در ۱۹ ژوئن ۱۹۷۶ با یکدیگر ازدواج کردند و سیلویا شهبانوی سوئد شد. آنها صاحب سه فرزند شدند: شاهدخت ویکتوریا(زادهٔ ۱۴ ژوئیه ۱۹۷۷)، شاهزاده کارل فیلیپ (زادهٔ ۱۳ مه ۱۹۷۹) و شاهدخت مادلین (زادهٔ ۱۰ ژوئن ۱۹۸۲).

خاندان سلطنتی سوئد-پادشاه و ملکه سیلویا

فعالیت ملکه سیلویا

ملکه سیلیویا پس از رسیدنش به شهبانویی سوئد پیشتر وقت و انرژیش را معطوف سازمان‌هایی کرد که نیازهای کودکان را برآورده می‌ساختند و عمده‌ترین تلاش‌هایش در زمینهٔ پایان بخشیدن به سواستفاده‌های جنسی از کودکان بود.

او طی یکی از مصاحبه‌های نادر تلویزیونیش در سال ۲۰۰۷ ضمن محکوم کردن قوانین ضعیف سوئد در زمینهٔ پورنوگرافی کودکان خواستار دخالت مجلس در این رابطه شد. اما این صحبت ملکه سیلویا به بروز جنجالی در کشور انجامید و بسیاری از مردم سوئد، حتی آنانی که با او هم‌عقیده بودند، این پرسش را مطرح ساختند که وقتی خانوادهٔ سلطنتی از دههٔ ۱۹۷۰ تا کنون تنها نقشی تشریفاتی داشته و فاقد قدرت اجرایی است آیا درست بود که ملکه سیلویا در این مورد صحبت کند یا خیر.

ملکه سیلویا همچنین در ۱۹۹۹ بنیاد جهانی کودکان را پایه گذارد که از وظایف این سازمان، بهبود شرایط زندگی کودکان و نوجوانان سراسر دنیا است. از دیگر کارهای او می‌توان به ارتقاء منابع برای بیماران روانی و معلولین اشاره نمود.

ملکه سیلویا با لباس سنتی سوئد

ولیعهد سوئد

ویکتوریا، ولیعهد سوئد، (متولد ۱۴ ژوئیه ۱۹۷۷) وارث بلافصل تاج و تخت سوئد است. اگر او چنان‌که انتظار می‌رود به تخت نشیند، چهارمین ملکه فرمانروای سوئد خواهد شد. او هم اکنون ۲ فرزند دارد.

همسر و فرزندان ویکتوریا
همسر و فرزندان ویکتوریا

داستان جانشینی پادشاه

مقام ولیعهد سوئد در هنگام تولد به شاهزاده کارل فیلیپ تعلق داشت، اما در زمانی که او کمتر از یک سال داشت، به‌دلیل تغییر در مواد مربوط به جانشینی سلطنت در قانون اساسی سوئد در اول ژانویه ۱۹۸۰، این مقام به خواهر بزرگ وی ویکتوریا منتقل شد. تا پیش از آن، پسر بزرگ پادشاه جانشین وی بود، اما بعد از این تغییر، بدون توجه به جنسیت، حق جانشینی به فرزند اول پادشاه داده شد.

پرنسس ویکتوریا، یکی از دختران کارل گوستاو شانزدهم (پادشاه سوئد)، ۱۰ سال پیش با مربی بدنسازی خود ازدواج کرد. مراسم ازدواج شاهدخت ویکتوریا با دانیل،یکی از باشکوه ترین مراسم ازدواج یک دهه اخیر بود که ده ها هزار نفر از سراسر اروپا برای تماشای این مراسم رمانتیک به پایتخت سوئد آمده بودند و پس از عروسی رویایی کیت میدلتون با نوه ملکه انگلیس، بازتاب های رسانه ای بسیاری پیدا کرد.

تاجی که پرنسس ویکتوریا در مراسم عروسی بر سر گذاشت، از باشکوه ترین تاج های اروپا و تاج اهدایی ناپلئون بناپارت به همسرش بود که اکنون بر سر ولیعهد سوئد، خودنمایی می کند.

مراسم ازدواج باشکوه ولیعهد سوئد پرنسس ویکتوریا با دانیل وستلینگ، ۱۹ ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی در استکهلم برگزار شد. تاج پرنسس ویکتوریا، صرفا یک جواهر ارزشمند نیست و به نظر می رسد که بخشی از تاریخ قاره سبز را در خود جای داده است.

مراسم باشکوه ازدواج این پرنسس جوان با دوست و مربی اش (دانیل)، به صورت زنده از تلویزیون سوئد پخش می شد و کالکسه پر گل ویکتوریا، روزی به یاد ماندنی را برای او و مردم سوئد رقم زد. مراسم ازدواج سلطنتی، همه جای دنیا، مخاطبان بسیار دارد. از طراحی لباس ها تا تاج گل ها و دیزاین مراسم و نوع مهمانان دعوت شده و پلن قرارگیری آن ها تا خرج شام و رقص و برنامه های تکمیلی ، همه و همه موضوعات جذابی برای افکار عمومی و رسانه ها محسوب می شود.

طراحی مراسم عروسی یکی از جذاب ترین شغل ها در قرن بیست و یکم است. مخصوصا برای لاکچری گردها که در این زمینه، به دنبال ترند ها و تناژهای خاص و لوکیشن های رویایی برای عکاسی هستند.

مراسم عروسی پرنسس ویکتوریا با دانیل، بیش از بیست میلیون کرون سوئد هزینه داشت. از آن به عنوان یکی از بزرگ ترین مراسم عروسی خاندان سلطنتی در قاره سبز یاد کردند. بخشی از مراسم عروسی از جیب خاندان سلطنتی و دیگری از مالیات مردم پرداخت شد. پیراهن ساتن سفید پرنسس ویکتوریا با یک تاج همراه شد تا وی را به یکی از معروف ترین عروس های اروپا تبدل کند.

ملکه ماکسیمادر مراسم ازدواج ویکتوریا

تاجی که پرنسس ویکتوریا بر سر داشت، در سال ۱۸۰۹ میلادی برای ژوزفین ، همسر محبوب وی سفارش داده شد. ویکتوریا، دختر پادشاه کارل و ملکه سیلویا است. او از زمان تولد، ولیعهد سوئد نبود اما پس از تغییر قوانین مربوط به نابرابری های جنسیتی، به جای برادر کوچک خود که ولیعهد معرفی شده بود، صاحب این عنوان گردید.

تزیینات این تاج شامل هفت تصویر هم‌اندازه، در زمینه‌ای ‌با رنگ متفاوت است که نماد عشق هستند . مجموعه کامل آن شامل یک جفت گوشواره،یک گردنبند، یک دستبند و یک سنجاق‌سینه است. طراح لباس عروس سفید رنگ پرنسس جوان نیز که ۵ متر طول داشت از سوئد است.

ویکتوریا بعد از پدر ملک سوئد خواهد شد. او یکی از افرادی است که برندباز است و تمامی لباس های او از برندهای مختلف اروپایی است.

لباس های سلطنتی ویکتوریا در تصاویر زیر آمده است. او یک برندباز معروف در لباس های سلطنتی می باشد.

برندهای لباس های او از برندهای معروف اروپایی است.

سوئد امروز بخاطر ۵۰۰۰ کشته کرونا، با صدها هزار بیکار مواجه است و بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی، شاهد تعدیل کارکنان هستند. سوئد همچنان یکی از مقصدهای اصلی پناهندگی و پاتوق تحصیل مجانی دانشجویان دکتری و پسا دکتری محسوب می شود.

مقالات دیگر سایت را مطالعه کنید:

دیدگاهتان را بنویسید