۱۳توصیه برای دوخت لباس کودک

13توصیه برای دوخت لباس کودک

۱۳توصیه برای انتخاب و دوخت لباس کودک

تماشای لباس های کوچولو و زیبا در طرح ها  و رنگ های مختلف پشت ویترین فروش گاه های لباس کودک، لبخند را بر لب بزرگتر ها می نشاند. اگرچه خرید لباس کودک برای بزرگترها سرگرم کننده و جالب است اما به علت قیمت بالای آنها گاهی سخت می باشد. اما با خیاطی و دوخت لباس در منزل و کمی ذوق و سلیقه می توان برای کودک دلبندتان زیباترین و جذابترین لباس ها را بدوزید.

اما هنگام خرید پارچه برای لباس کودک لازم است نکات زیادی را مورد توجه قرار داد تا لباسی که انتخاب می کنید علاوه بر زیبایی و راحتی ، ایمنی و سلامت هم برای کوچولوهای دوست داشتنی به همراه داشته باشد.

لباس کودک
د
 1. کودکان در حال رشد هستند. اندازه هایشان به سرعت تغییر میکند و لباس هایشان برایشان کوچک می شود بنابراین لازم است راحتی و سلامت کودک را در اولویت قرار دهید و لباس های راحت و گشاد که پوشیدن و در آوردن آنها آسان است،بدوزید. دقت کنید لباس در قسمت های یقه، سرآستین و مچ پاها نرم و راحت باشد و کش های سرآستین و پاچه شلوار تنگ نباشد. لباس هایی که با سگک های قابل تنظیم که امکان بزرگ تر و کوچک ترشدن دارند را می توان مدت بیشتری استفاده کرد برای این منظور می توانید شلوار ها و سارفون های پیش بندی با سگک های قابل تنظیم بدوزید.
 2. کودکان لباس هایشان را زود کثیف می‌کنند غذا را روی لباسشان میریزند و لکه های شکلات و بستنی روی لباس هایشان دیده میشود. همچنین بیشتر ساعات روز مشغول بازی هستند و لباس هایشان را خاکی و کثیف میکنند. پارچه هایی را بخرید که شست و شوی آنها راحت باشد و امکان شست و شو در ماشین لباس شویی را داشته باشد
 3. پارچه هایی از مواد مصنوعی برای کودکان مناسب نیستند. پارچه هایی از جنس الیاف طبیعی دارند را انتخاب کنید. بهتر است لباس کودک از جنس کتان و یا درصد بالای کتان باشد. توصیه میشود لباس های زیر و لباس هایی که مستقیم با پوست کودک تماس دارند را از جنس نخی انتخاب کنید. برای لباس های رویی پارچه های مخملی یا حوله ای و جین مناسب هستند.
 4. اگر کودک در سنی است که پوشک استفاده میکند لباس هایی را بدوزید که در قسمت وسط پا ها دکمه دار هستند و امکان دسترسی را حت تر به پوشک در آنها وجود دارد.
 5. اگر کودک در سنی است که چهار دست و پا راه میرود لباس هایی بدوزید که پا ها را پوشانده و قسمت زانو را محافظت کند.
 6. اگر کودک در سنی است که تازه یاد گرفته است لباس هایش را خودش بپوشد لباس هایی که پوشیدن و در آوردن آن برایش راحت است را انتخاب کنید این موضوع موجب تقویت اعتماد به نفس کودک میشود. به جای شلوار های زیپ دار و سگک دار ، شلوار های کمر کش انتخاب کنید. به جای لباس های دکمه دار ، لباس های چسبی و زیپ دار را انتخاب کنید . بستن و باز کردن بست های چسبی برای کودک راحت است اگر روی زیپ لباس یک حلقه بزرگ وجود داشته باشد کودک راحت تر میتواند زیپ لباس را باز و بسته کند.
 7. لباس های ساده برای کودکان مناسب ترین انتخاب هستند. لباس های سگک دار و لباس هایی که روی آنها تور،ربان و مهره های رنگی وجود دارد برای کودکان مناسب نیستند چون ممکن است دست کودک در آنها گیر کند یا از لباس جدا شوند و کودک آنها را ببلعد.
 8. دکمه ها و بست های لباس را کنترل کنید. لباس هایی که بست های محکم داشته باشد را بدوزید چون ممکن است در طول روز مجبور شوید چند بار دکمه های لباس کودک را باز و بسته کنید. لباس هایی که دکمه هایشان راحت باز نمی شود امکان شکستن و افتادن دکمه هایشان وجود دارد انتخاب نکنید
 9. تحرک بچه ها زیاد است. پس بهتر است لباس هایی برای آنها بدوزید که گشاد و راحت باشد و امکان حرک و تحرک در آنها وجود داشته باشد. بچه های کوچک تر معمولا در لباس های سر همی احساس راحتی میکنند.
 10. سر کودکان نسبت به بدنشان بزرگ است اگر می خواهید لباس هایی را بدوزید که راحت بپوشند لباس های جلو باز که در قسمت جلو زیپ یا دکمه دارند انتخاب مناسبی هستند. در صورتی که میخواهید لباس جلو بسته بدوزید انواعی که در قسمت شانه دکمه های فشاری دارند انتخاب کنید.
 11. رنگ های شاد را برای کودکتان انتخاب کنید. رنگ های تند اصلی برای کودکان دختر و پسر مناسب است .
 12. به سلیقه ی  کودک هم توجه کنید. گاهی وقت ها یک رنگ خاص یا وجود شخصیت کارتونی روی لباس برای کودک مهم است. می توانید نوع پارچه لباس را انتخاب کنید و انتخاب رنگ یا طرح روی لباس را به عهده کودک بگذارید.
 13. نکته آخر اینکه برای حفظ سلامت پوست کودک لباس ها را پس از دوخت و قبل از پوشیدن بشویید و در جایی که هوا جریان دارد و ترجیحا زیر نور خورشید خشک کنید.

به فروشگاه الگوهای آماده خیاطی روبُر خوش آمدید

کاملترین، دقیق ترین و آسان ترین الگوهای آماده خیاطی با متد تجاری

مناسب تولیدی ها

.

دوخت لباس کودک

 

دیدگاهتان را بنویسید