روبُر

فرم مدارس در کشور

لباس فرم مدارس در کشورهای مختلف جهان(8 کشور)

فهرست مطالب

  پوشیدن فرم مدرسه یکی از مواردی است که در تمام دنیا موافقین و مخالفین خاص خود را دارد. مزایا و معایب پوشیدن لباس فرم مدرسه به گونه‌ایست که برخی از کشورها به انجام آن اصرار دارند اما برخی دیگر از انجام آن سرباز می‌زنند.

یونیفرم مدرسه بر اساس قوانین و فرهنگ هر کشور متفاوت است و ممکن است بر اساس موقعیت جغرافیایی و آب و هوای هر کشور ضخیم یا نازک‌تر باشد.

لباس فرم مدارس در کشور ایران

    در کشور ما ایران طبق قوانین پوشیدن یونیفرم مدرسه برای دختران اجباری است و تمامی مدارس موظف به رعایت آن هستند. چند سالی است که اثرات مثبت استفاده از یونیفرم یکسان در مدرسه، مسئولین را بر آن داشت تا این قانون را برای دانش‌آموزان پسر نیز اعمال کنند.

  مانتو مدرسه پوشیدن فرم مدرسه در ایران از کلاس اول تا دوازدهم برای دختران اجباری است و شامل مانتو، شلوار و مقنعه می‌شود. اگرچه برخی مدارس با توجه به شرایطی که دارند استفاده از چادر را نیز به این لباس فرم اضافه می‌کنند.

    روپوش مدرسه اکثر مدارس ابتدایی در ایران استفاده از یونیفورم را اجباری می‌کنند و در سایر مقاطع، مدارس متفاوت تصمیمات مختلفی می‌گیرند. لباس فرم برای پسران شامل روپوش(پیراهن)، شلوار و در برخی موارد کت است.

   لباس فرم مدرسه در سایر کشورهای جهان لباس فرم مدرسه در کشورهای مختلف بر اساس مذهب، فرهنگ، اقلیم و آب و هوای آن کشور طراحی می‌شود.

گاهی برخی از مدارس ترجیح می‌دهند که از چند مدل فرم تابستانه، زمستانه و ورزشی استفاده کنند تا کاربرد بیشتری داشته باشد. در ادامه نمونه هایی از لباس فرم مدارس در کشورهای مختلف را مشاهده می‌کنید:

لباس فرم مدارس در کشور چین

  درکشور چین سیاست‌های سختگیرانه‌ای برای انتخاب لباس فرم مدرسه وجود دارد. در گذشته مدل یونیفرم بسیار ساده و با رنگ‌های تیره انتخاب می‌شود اما امروزه با تغییر اندک سیاست‌ها فرم مدارس پیشرفت کرده و از رنگ‌های شاد و مدل‌های راحت و مخصوص ورزش استفاده می‌کنند.

فرم مدارس در کشور کره

  کره جنوبی یکی دیگر از کشورهایی است که به لزوم پوشش لباس فرم در مدرسه پافشاری می‌کند و برای انجام آن سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای دارد.

با این حال طراحان و هنرمندان مشهور با استفاده از خلاقیت خود زیباترین و مناسب‌ترین یونیفرم‌های مدرسه را برای دانش‌آموزان تهیه می‌کنند .

تاکید بیشتری بر اجرای استفاده از یونیفرم در مدارس دارد و تمامی مدل‌ها باید بر اساس مدل‌های سنتی کشور کره باشند.

فرم مدارس در کشور هند

در کشور هند از لباس‌های رنگی و خنک به عنوان لباس فرم مدرسه استفاده می‌کنند. به طور معمول لباس فرم پسران عبارت است از پیراهن، شلوار و در برخی موارد کت .

برای یونیفرم دختران نیز پیراهن، دامن یا شلوار تعیین می‌شود و از لباس‌های سنتی هند مانند ساری خبری نیست. لازم به ذکر است که برخی از مدارس هند تمایل دارند که برای لباس فرم مدرسه خود از مدل‌های یونیفرم مدارس انگلستان الگو بگیرند.

فرم مدارس در کشور اندونزی

  فرم مدرسه در کشور اندونزی بسیار ساده است و به صورت پیراهن و شلوار برای پسران و پیراهن و دامن برای دختران با استفاده از رنگ‌های خنثی و قرمز و آبی طراحی می‌شود.  

لباس فرم مدارس در کشور انگلستان

ونیفرم مدارس قاره اروپا و استرالیا یکی از مهم‌ترین کشورهایی که در لزوم استفاده از لباس فرم مدرسه اصرار دارد کشور انگلستان است. لباس دختران به طور معمول شامل دامن و پیراهن است و پسران از پسراهم، شلوار و کروات استفاده می‌کنند .

  از آن جایی که مردم انگلستان از گذشته تمایل به استفاده از کلاه دارند و آن را نوعی لباس رسمی می‌دانند، برخی مدارس کلاه را نیز به لباس فرم خود اضافه می‌کنند .

لباس فرم مدارس استرالیا

با کلاه   سیاست‌های انتخاب لباس فرم مدارس در استرالیا از کشور انگلستان الهام گرفته شده است، لذا لباس فرم مدرسه در استرالیا شباهت زیادی با مدارس انگلستان دارد . لباس فرم دانش‌آموزان در کشور استرالیا   لباس فرم

لباس فرم مدارس سومالی

لباس فرم مدارس در کشور مسلمان سومالی سرشار از رنگ و بسیار پوشیده است و به گونه‌ای طراحی شده تا با هوای گرم و آفتاب سوزان سومالی مطابقت داشته باشد .

لباس فرم دختران سومالی   یونیفرم مدرسه در آفریقای جنوبی

  همانطور که در مطلب بالا مشاهده نمودید، لباس فرم مدرسه در کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ هر کشور و موقعیت جغرافیایی آن کشور تعیین می‌گردد و استفاده از لباس فرم در مدارس سرتاسر کره خاکی امری رایج و بدیهی به حساب می‌آید  

منبع