روبُر

لباس کار

انواع لباس کار و استانداردهای بین المللی رنگ و جنس پارچه

فهرست مطالب

چرا لباس کار؟؟؟

لباس کار در واقع لباسی است که شما و نیروهای کار را از مراجعه کنندگان و مشتریان تفکیک می‌کند و ضمن پوشش دادن تمام یا بخشی از بدن شما از آن در برابر وقوع خطرات احتمالی محافظت به عمل می‌آورد. با انتخاب لباس کار مناسب شغل و حرفه تان می‌توانید به راحتی تجهیزات و ابزار مورد نیازتان را در آن قرار داده و با خود به این طرف و آن طرف حمل نمایید. بنابراین افراد برای جلوگیری از آسیب‌هایی که ممکن است به آن‌ها وارد شود، بایستی لباس مخصوص آن فعالیت را بپوشند.

درواقع هر شغلی یک سری ملاحظاتی وجود دارد که بر اساس ان همه ی افراد در حین کار بایستی از لباس کار استفاده کنند تا ضمن حفظ جان خود، خطرات آسیب دیدگی را نیز کاهش دهند. انتخاب لباس کار بایستی بر اساس فعالیتی که فرد انجام می‌دهد و شرایط آب و هوایی محیط آن شغل انتخاب شود. از مزیت‌های استفاده از لباس کار می‌توانیم به یک شکل شدن نیروی کار، شناسایی افراد از دیگران، ایجاد نظم و آراستگی و… اشاره کرد.

بسیاری از افراد برای حفظ سلامتی خود، از انواع لباس کار در رنگ‌های مختلف از جمله سفید، سبز، سورمه ای و… استفاده می‌کنند. هر شغلی متناسب با خود‌دارای خطراتی است که جان افراد را تهدید می‌کند.

رنگ های لباس کار

بسیاری از افراد در انتخاب لباس کار به رنگ آن اهمیت زیادی می‌دهند زیرا در کارایی و عملکرد‌ها به شدت تاثیر می‌گذارد. رنگ لباس کار می‌تواند در روحیه افراد تاثیر بگذارد. بسیاری از مشاغلی که رعایت بهداشت در ان ها ضروری است از لباس رنگ روشن استفاده می‌کنند.

سفید

با پیشرفت صنعت نساجی و طراحی لباس انواع مختلفی از لباس کارها از جمله لباس کار سفید تولید شده است که افراد می‌توانند متناسب با سلیقه و محل فعالیت خود نسبت به خرید آن اقدام کنند.

امروزه در صنعت چاپ لباس کار تحولات عظیمی به وجود امده و این صنعت رشد چشم‌گیری داشته است. این امر موجب شده بسیاری از افرادی که به ارائه خدمات و محصولات مشغول هستند از پشت لباس کار برای تبلیغات استفاده کنند.

امروزه لباس کار سفید بیشتر توسط افرادی که در نانوایی‌ها و رستوران ها‌کار می‌کنند، استفاده می‌شود، زیرا رعایت بهداشت در این محیط‌ها بسیار ضروری است. افرادی که در کارخانه‌های مواد غذایی مشغول فعالیت هستند حتما باید لباس سفید بر تن کنند چرا که کوچکترین لکه و الودگی بر روی ‌ن ها مشخص است.

سورمه‌ای

انواع مختلف لباس کار از جنس های مختلف و رنگ های گوناگون از جمله سورمه‌ای تولید شده است. هرچه الیافی که در این لباس ها استفاده شده است طبیعی تر باشد، تبادل حرارتی نیز بهتر است.

برخی از لباس کار ها به صورت یکسره هستند و از تمام بدن محافظت می‌کنند. به طور مثال برای برخی از مشاغل مانند سردخانه‌ها از لباس کار ضد سرما و رطوبت استفاده می‌کنند.

افرادی که در کوره‌ها مشغول به کار هستند بایستی از لباس کار ضد حریق که از جنس PVC است، استفاده کنند. این لباس کار از الیاف مخصوص تولید شده است که مانع از برخورد اشعه مادون قرمز می‌شود.

زرد

انواع مختلف لباس کار های دو بنده در رنگ های مختلفی مانند زرد تولید می‌شوند که یکی از بهترین نمونه ها هستند. این نوع لباس برای کارگران، مهندسین، صنعت‌گران، استادکاران و.. مناسب است و دست کاربر را در هنگام استفاده باز می‌گذارد.

این نوع لباس به راحتی بر تن می‌رود و می‌ توان ابزارهای مختلفی را در جیب های آن قرار داد. همچنین این باس از ماندگاری بالایی برخوردار است.

قرمز مشکی

بیشتر افرادی که در کافی‌شاپ‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و… گارسون هستند از لباس کار قرمز مشکی استفاده می‌کنند.

لباس ‌های مکانیکی نیز اصولاً به رنگ قرمز و مشکی است.

افرادی که به مکانیکی مشغول هستند حتماً باید از لباس کار استفاده کنند چرا که روزانه با روغن، نفت و قطعات آغشته به مواد شیمیایی برخورد دارند و اگر از لباس کار استفاده نکنند حتماً آسیب می‌بینند.

قهوه‌ای

مهندسین بیشتر به نظارت افراد می‌پردازند و کمتر در معرض آسیب هستنند به همین دلیل آن‌ها از لباس کار‌های دو تکه که اغلب به رنگ قهوه‌ای است استفاده می‌کنند.

این لباس‌های از جنس پلی استر می باشند و جنس بسیار خوب و مقاومی دارند و از خطرات احتمالی پیشگیری می کنند.

طوسی زرد

افرادی که قصد خرید لباس کار طوسی زرد را دارند باید قبل از خید به نکاتی توجه کنند تا از خرید خود پشیمان نشوند.

لباس کار باید مناسب و اندازه فرد باشد در ان احساس راحتی کنند. در واقع لباس کار نباید فعالیت افراد را محدود کند.

در هنگام خرید لباس کار باید به جنس ان توجه ویژه ای داشت چرا که اگر از جنس مرغوبی برخوردار نباشند در گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند.

مجموعه ما یکی از بهترین مجموعه‌ها در زمینه ارائه لباس کار می‌باشد که امکان خرید اینترنتی را برای شما عزیزان فراهم کرده است و شما به راحتی می‌توانید کالای مورد نیاز خود را خریداری کنید و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی به عمل آورید.

استانداردهای جهانی لباس کار

انواع مختلفی از لباس‌های کار در رنگ‌های گوناگون و استاندارد‌های مختلف تولید می‌شوند که در ادامه برای شما به اختصار توضیح می‌دهیم.

استاندارد EN ISO20471:

این نوع لباس برای زمانی که افراد در شب کار می‌کنند و لباس‌ آن‌ها باید دید داشته باشد، مناسب است. جنس این لباس‌ها باید به گونه‌ای باشد که در اثر شستشوی مداوم کیفیت خود را از دست ندهند.

استانداردHSE:

این استاندارد به نوع پارچه، دوخت، طرح، رنگ و… مربوط می‌باشد. جنس پارچه ای که به کار می‌رود باید در بربر چروکیدگی مقاوم باشد و مناسب برای شرایط مختلف آب و هوایی نیز باشد.

استاندارد 342EN:

این لباس از افراد در برابر سرما و شرایط بد آب و هوایی محافظت می‌نماید. جنس این لباس‌ها باید به گونه‌ای باشد که افراد خیس نشوند.

استاندارد EN 343:

این لباس در برابر آب و خاک از نیرو‌ها محفظت می‌نماید. جنس این لباس‌ها باید به گونه ای باشد که افراد در ان احساس راحتی کنند و بیش از اندازه عرق نکنند.

استاندارد EN ISO 11612:

این لباس از افراد در برابر آتش و حرارت محافظت می‌نماید و بیشتر برای کارگران صنعتی مناسب است.

استاندارد EN ISO 11611:

این نوع لباس از افراد در برابر جرقه، شوک‌های اینترنتی، تماس با کابل و آتش و… محافظت می‌کند.

انواع لباس کار

لباس‌های کار را می‌توان بر حسب شغل و پیشه افراد به انواع و اقسام دسته‌ها و گروه‌ها تقسیم کرد:

پزشکی،

مهندسی،

مکانیکی،

خلبانی و …

 اما اگر بخواهیم به لحاظ فرم و ساختار لباس آن را از یکدیگر تفکیک نماییم عبارتند از:

مدل دو تکه

این مدل از البسه کاری متشکل از شلوار و همچنین تی‌شرت و یا یک پیراهن است. البته مدل کاپشن شلوار زیپی آن‌ها نیز در بازار یافت می‌شود. معمولاً برای زمینه‌های کاری کم تحرک، افراد می‌توانند از این مدل لباس کارهای دو تکه‌ای برای پوشش کامل بدن خود استفاده نمایند.

لباس کار دو تکه
لباس کار دو تکه

مدل یکسره

لباس‌های کار یکسره بهترین گزینه برای تمام تکنسین‌ها و افرادی است که نیاز به حمل تجهیزات اضافه با خود دارند.این مدل از لباس‌ها به خوبی تمام نقاط بدن شما را پوشش داده و مانع از ایجاد آلودگی بر روی آن می‌شود. از مدل‌های یکسره عمدتا جوشکاران استفاده می‌کنند.

لباس کار سرهمی
لباس کار سرهمی

مدل دوبنده

از دیگر البسه‌ کاری رایج در بازار کشورمان می‌توان به مدل‌های دوبنده اشاره داشت. این نوع از لباس ها فوق العاده مناسب برای نصابان و تعمیرکاران لوازم خانگی و برقی هستند. به دلیل بسته شدن از قسمت شانه و عدم داشتن آستین، سبب ایجاد کوچکترین محدودیتی در شعاع حرکت دست هایتان نمی‌شود.

لباس کار دوبنده
لباس کار دوبنده

مدل ضد آب

نوع دیگری از البسه مخصوص کار نیز در بازاریافت می‌شود که ضد آب هستند.استفاده از این نوع پوشاک بیشتر مناسب استفاده کارگران و تکنسین‌هایی است که با محیط‌های مرطوب سروکار دارند. معمولاً نیروهای کار سازمان آب و فاضلاب، لوله کش‌ها، کارگران استخرهای پرورشی و … از مشتریان پروپاقرص این مدل از لباس‌ها هستند. لباس کارهای ضد آب اصولاً از یک کلاه نیز برخوردارند که مانع از خیس شدن سر و موهای شما عزیزان می‌شوند.

لباس کار ضد آب
لباس کار ضد آب

نکات مهم هنگام تهیه لباس کار

انتخاب نوع

نخستین نکته در خصوص خرید لباس کار توجه به نوع آن است که برای این منظور شما می توانید با مطالعه بخش قبلی از همین مطلب به مورد دلخواه خود جهت استفاده شخصی و یا بهره گیری کارگرانتان در محیط کاری خود استفاده نمایید.

تعیین سایز

نکته دوم در انتخاب لباس کار مربوط به تعیین سایز آن می‌شود. یادتان باشد لباس کار در حقیقت پوششی است که شما حداقل ۸ ساعت باید آن را تن کرده و در محیط کاری خود به انجام فعالیت‌های محول شده بر گردنتان بپردازید.

پس باید به دنبال لباسی باشید که در آن احساس راحتی کنید و لباستان نیز نه خیلی بزرگتر از سایزتان باشد و نه خیلی کوچک باشد که سبب ایجاد محدودیت در حین حرکت‌های جسمانی تان گردد.

جنس لباس

از دیگر فاکتورهای اساسی در تهیه لباس کار توجه به جنس لباس است. برای این منظور شما بایستی با توجه به زمینه کاری خود و همچنین فصلی که در آن قرار دارید، اقدام به تهیه لباسی مثلاً خنک و سبک برای تابستان و پوششی ضخیم و گرم برای استفاده در زمستان باشید.

همچنین باید با در نظر گرفتن میزان تحرکات خود، لباسی را برگزینید که کمتر باعث ایجاد عرق بر روی سطح پوستتان گردد.

کیفیت دوخت

فرق لباس کار خوب و بد در همین مورد خلاصه می‌شود. لباسی که از دوختی ظریف و مستحکم برخوردار باشد قطعاً کیفیت خوبی دارد و لباسی که دوخت آن سَرسَری انجام شده باشد، یقیناً از کیفیت بالایی نیز برخوردار نیست و خیلی زود شما را مجبور به این می‌کند که به سراغ خرید لباس کار جدیدی برای خود باشید.

تعداد جیب

اینکه لباس کار شما دارای چند جیب باشد موردی است که فقط و فقط بسته به سلیقه و نظر شخصی خودتان دارد با این حال اما پیشنهاد می‌کنیم اگر فرآیند شغلی شما به گونه‌ای است که نیاز مبرمی به حمل تجهیزات جانبی و ابزارهای دستی فراوان دارید، حتما به سراغ خرید البسه‌ای بروید که دارای تعداد زیادی جیب بر روی خود می‌باشند.

ناگفته نماند عمق جیب‌‌ها و همچنین نحوه بستن آن ها نیز از دیگر نکات حائز اهمیت در این خصوص است.

محل تبلیغات

اگر قصد دارید بصورت پیوسته به امر تبلیغ کردن برند و نام مجموعه کاری خود بپردازید، حتما به سراغ خرید لباس‌هایی بروید که ضمن برخورداری از استانداردهای لازمه دارای فضاهایی بخصوص برای درج تبلیغات برچسبی و یا متنی بر روی خود هستند؛

مثلاً لباس کار مکانیک‌های بسیار ایران خودرو همواره بر روی خود از آرم و لوگوی این شرکت برخوردارند.

قیمت

معمولاً با توجه به اینکه خرید این نوع از لباس ها بصورت عمده و کلی صورت می‌پذیرد، توجه به قیمت آن از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود.

در واقع شما باید اول میزان بودجه خود را برای خرید این قبیل از البسه کاری مشخص کنید و سپس از میان محصولاتی که می‌توانید آن ها را خریداری نمایید، بهترین ها را انتخاب کنید.

راهنمای نگهداری از لباس کار

  1. جهت حفظ کیفیت و افزایش طول عمر لباس خود هیچگاه از آن به عنوان دستمال برای تمیز کردن دست‌های کثیفتان استفاده نکنید!
  2. همواره از البسه کار فقط در محیط کاری خود استفاده کرده و به هنگام پوشیدن و یا خارج کردن آن از تنِ تان عجله نکنید.
  3. سعی کنید با رسیدن به انتهای هر هفته البسه کار خود را به خانه برده و آن را مورد شستشو قرار دهید.
  4. در هنگام شستن لباس به دستورالعمل درج شده بر روی اتیکت آن توجه کرده و سعی کنید شرایطی مناسب را برای تمیزی هرچه بهتر لباستان مهیا سازید.

برای خرید الگوهای آماده لباس کار به فروشگاه الگوهای آماده روبُر مراجعه کنید.الگوی آماده خیاطی لباس کار مردانه

فروشگاه الگوهای آماده خیاطی